Gobelíny jsou velmi oblíbenou a zajímavou volbou dekorace pro Váš domov. Jaké mají využití a kam se hodí?
Historie těchto speciálních látek
Jejich historie sahá až do starého Egypta a poté je můžeme v Řecku najít jako velmi známé tapiserie. Už zde je velmi hezky vidět přednost gobelínů – díky vzorům, které nejsou jen potištěny, ale přímo prošity naskrz materiálem, je velmi malá pravděpodobnost jejich zničení při běžném používání. Jejich hlavní bod tkví v tom, že nejsou používané jako klasické koberce, ale jako dekorace na zeď. V českých zemích vznikly manufaktury na výrobu gobelínů na přelomu 19. a 20. století v Jindřichově Hradci a ve Valašském Meziříčí. Předlohy ke gobelínům zhotovovali často významní výtvarní umělci a za jejich práce dostali několik mezinárodních ocenění na světových výstavách (1925, 1958). V Jindřichově Hradci i v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí se dodnes zachovává výroba klasickou technikou. Zhotovují se gobelíny podle návrhů současných umělců a restaurují se historické textilie.
Kde najdeme jejich uplatnění
Gobelínové dekorace, které nejčastěji zastupují gobelínové ubrusy, gobelínové prostírání a gobelínové povlaky na polštář mají své místo mezi dekorativními doplňky, které se skvěle hodí nejen pro Váš domov, ale zároveň krásně vyzdobí i Vaši chatu či chalupu, kde se svými jedinečnými vzory vyloženě zapadnou.
Jak se vyrábí
Pravý gobelín se zhotovuje na ručním tkalcovském stavu, vertikálním nebo horizontálním. Výrobní technika se však dá jen s výhradami označit za tkaní - práce na stavu se podobá spíše paličkování. Podle barevné předlohy se mezi napnuté osnovní nití zanášejí útky (navinuté v malém člunečku nebo na tyčince) většinou jen do části celé šířky „tkaniny“ a vracejí se ke kraji. Tak vznikají barevné vzory s ostrými konturami, zčásti i s drážkami v povrchu textilie.
Velkou zásluhu trvanlivosti gobelínů má taktéž i použití materiálů. Ubrusy a povlaky z gobelínu mají oproti klasickým látkám značně vyšší gramáž, která velmi dobře zvládá běžné zacházení. Pro možnost srovnání jsme pro vás zvážili 2 velikostně stejné povlaky na polštář o rozměrech 40*40 cm. Klasický polyesterový povlak má váhu 77 g, povlak z gobelínu váží 180 g, což je více než dvojnásobek. Použité materiály gobelínových ubrusů a povlaků na polštář dovolují bezproblémové praní v pračce, takže ani po zašpinění se nemusíte bát jejich zničení.
Gobelíny u nás
Řadu gobelínových ubrusů a gobelínových povlaků na polštář, které prodáváme, najdete ve společných vzorech. Určité vzory si tak můžete objednat v celé sadě, a ještě více si tak sjednotit dekoraci svého domova či chaty. Gobelínové povlaky na polštář se skvěle hodí do obývacích pokojů, kde je můžete zkombinovat s gobelínovými ubrusy, ty se však hodí nejen do obývacích pokojů, ale skvěle zapadnou i jako dekorace drobných stolečků. Gobelínové ubrusy lze však samozřejmě použít i pro dekoraci jídelních stolů, kde je lze zkombinovat s gobelínovými prostíráními, která nejen že hezky vypadají, ale zároveň i ochrání desku vašeho stolu před poškrábáním. V současné době je to dokonalý prostředek, jak si ozdobit a zútulnit interiér, který před tímto zkrášlením působil chladně a bez nápadu. Najdete je v této kategorii. Jejich další výhody nebo nevýhody jsme sepsali zde.
Pro kreativní duše však hotové gobelínové výrobky nejsou tím posledním využitím gobelínu. Naopak, díky gobelínovým látkám v metráži, které taktéž najdete na našem e-shopu, si můžete z tohoto materiálu vytvořit cokoliv, co vás jen napadne.
Aktualizace článku: 8/11/2022