Když jeden kus nestačí – jak si ušít duplikát svého oblíbeného trička?

Tohle tričko je tak super, vědět to dřív, koupím si rovnou dvě. A hele, moje oblíbená sukně, ta už si se mnou zažila věcí, potřebovala bych novou, ale nikde tyto střihy teď nemají. Co teď?

Něco podobného si alespoň jednou řekl snad každý, protože všichni máme ve skříni kousek, který nám perfektně sedí, cítíme se v něm dobře a vytvořili jsme si k němu jakýsi citový vztah – zejména pokud jste v této košili šli na první rande s partnerkou nebo tyto šaty s vámi byly na slavnostní promoci. 

Móda se však neustále mění a často nic jiného, než je aktuální střihový nebo barevný trend, v obchodech prostě neseženete. Někteří z nás si takto třeba skoro 10 let nemohli koupit obyčejné džíny, protože sehnat klasický střih s rovnými nohavicemi bylo mezi hordami super skinny mrkváči naprosté sci-fi. 

Doma, snadno a přesně podle vás

Jako nestačí Jamesi Bondovi jeden svět, vám zkrátka někdy nestačí jeden kus – ať už se jedná o překrásnou společenskou halenku, oblíbené tričko nebo ty nejpohodlnější kraťasy na planetě. Stejně jako tento slavný agent si však můžete se vzniklou situací hravě poradit i vy, pokud tedy umíte místo se zbraní zacházet se šicím strojem – připravili jsme pro vás totiž praktický návod, jak si podle existujícího kusu oblečení ušít úplně ten samý. Tak pojďte na to!

Budete potřebovat:

 • Tričko, které chcete duplikovat. Zkontrolujte si, jestli vám stále dobře sedí, případně můžete provést drobné úpravy, například trochu zvětšit průramky.
 • Velký kus střihového papíru. Skvěle poslouží i jakýkoli silnější balicí papír nebo rozstřižená papírová taška.
 • Čistý a rovný povrch.
 • Jemný bodový fix.
 • Nůžky.

Tip: Potřebujete napovědět s druhem látky nebo s údržbou? Pročtěte si našeho průvodce materiály zde.

Vyzkoušejte si duplikovat oblíbené tričko

Jak si znova ušít oblíbené tričko?

Postup:

 1. Prohlédněte si konstrukci oděvu, vezměte v potaz také vlastnosti materiálu, ze kterého je vyroben. Je-li elastický, vyzkoušejte si, kam až vás látka pustí a dle toho uzpůsobte např. průramky nebo třeba v případě šortek nohavice.
 2. Přeložte střihový papír napůl a položte na něj pravou polovinu trička přední stranou nahoru tak, aby střed papíru procházel tričkem od krku až po spodní lem.
 3. Ve vzdálenosti 12–13 mm od trička kreslete přerušovanou čáru po jeho obvodu. 
 4. Poté čárkování spojte v jednu souvislou čáru.
 5. Teď si překreslíte polovinu zadní strany trička, obraťte jej tedy čelem dolů a na volnou část papíru stejným způsobem obkreslete jeho levou polovinu.
 6. Průramky zakreslíte tak, že si ohnete rukáv a v místech, kde se jeho lem dotýká papíru, několika tečkami naznačíte jeho polohu. Velikost průramků zaznamenejte na přední i zadní straně, na té přední bude křivka trochu příkřejší.
  jednoduchý střih na tričko
 7. Přerušovanou čáru a tečky průramku opět spojíte do souvislé čáry. Nezapomeňte také nanést velikost výstřihu vpředu i vzadu.
 8. Vzniklý střih si teď můžete přizpůsobit dle svých preferencí – například jej zkrátit na tzv. crop top nebo upravit velikost výstřihu.
 9. Zakreslete rukávy zase na přeložený papír na polovinu – na jednu stranu přední část rukávu, na druhou zadní. 
 10. Tady uvidíte, že stejně jako průramky jsou rukávy trochu rozdílné – přední část bude mít zase příkřejší křivku. Je to proto, že oděv je takto uzpůsobený pro pohodlný pohyb rukou a hrudi.
 11. Až budete tvar rukávů vystřihovat, ujistěte se, že stříháte přes dva papíry – jeden papír = jeden rukáv, tak ať máte oba dva.
 12. Hotovo! Máte vzorový střih pro své oblíbené tričko a můžete se vrhnout k šicímu stroji.

Nezapomeňte si také opatřit kvalitní látku, kterou si můžete vybrat rovnou tady

Věřím, že s tímto návodem se vám dílo snadno zdaří a budete si moct prodloužit radost z nošení oblečení, které máte tak rádi.